Partytury fotograficzne

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
PARTYTURY FOTOGRAFICZNE
cykl koncertów inspirowanych fotografią

Wyzwaniem, jakie postawił zaproszonym artystom autor cyklu koncertów – wystaw PARTYTURY FOTOGRAFICZNE jest poszukiwanie relacji pomiędzy obrazem i dźwiękiem, a konkretnie pomiędzy fotografią i muzyką współczesną; twórcze spotkanie fotografików i muzyków z kręgu muzyki współczesnej.
Muzyka często stanowiła inspirację dla tworzenia dzieł plastycznych. Tym razem odwracam sytuację. Cykl fotografii stanowi podstawę do stworzenia utworu muzycznego. Fotografie te potraktowane są przez muzyków jak współczesna partytura muzyczna.
W czasie koncertu, eksponowana jest światłem dla publiczności, odpowiednia dla danej części utworu, fotografia – partytura (grający muzycy mają w tym momencie na pulpicie nutowym dokładnie to samo zdjęcie). Publiczność w czasie koncertu odkrywa wraz z zespołem te, „ogrywane” w danej chwili, fotografie.
Prace fotograficzne, często archiwalne, mają właściwą sobie skalę i materię („analogową”). Dlatego nie chcę ich powiększać do wielkich rozmiarów przy użyciu rzutnika, wystawiane są one po prostu na sztaludze.
Muzycy zaproszeni do projektu to czołowi polscy, oraz litewscy i ukraińscy, kompozytorzy i wykonawcy muzyki współczesnej. Są to najczęściej muzycy tworzący utwory na żywo, czyli improwizujący.
Każdy z koncertów – wystaw jest premierą. Bo istotą PARTYTUR FOTOGRAFICZNYCH jest właśnie stworzenie za każdym razem nowych muzycznych dzieł inspirowanych fotografią.
Kuratorem fotografii całego projektu jest Mariusz Wideryński.

 

ARCHIWALNE

W roku 2010 miały miejsce trzy wydarzenia cyklu:

„KAMIENIE NIEPAMIĘCI” w PIĄTEK 26 LISTOPADA 2010 o godz. 18.00

Miejsce: Aula ASP przy ul. Krakowskie Przedmieście 5

Fotografia – Mariusz Wideryński
Fortepian – Jerzy Kornowicz

więcej>>

 

-27 maja na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie MALOWANE ŚWIATŁEM I DŹWIĘKIEM (partytury, polską przedwojenną fotografię piktorialną, wykonali Kuba Dykiert, Loik Bertrand i Jakub Słomkowski)

-7 czerwca w Starej Galerii ZPAF w Warszawie PEJZAŻ MAZOWIECKI (współczesne tym razem, polskie pejzaże fotograficzne, autorstwa Mariusza Wideryńskiego, wykonał zespół LATERNA (Gintautas Gascevicius, Ryszard Latecki, Bartek Pałyga, Tadeusz Wielecki, oraz gościnnie Milena Machczyńska).

W 2009 roku w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie odbyły się dwa pierwsze koncerty cyklu:

- 22 listopada koncert OBRAZKI Z WYSTAWY wykonała grupa Kawalerowie Błotni (Jerzy Kornowicz, Krzysztof Knittel, Ryszard Latecki, Mieczysław Litwiński, Tadeusz Sudnik, Tadeusz Wielecki). Autorzy użyli w charakterze partytur archiwalnej fotografii polskiej. Był to koncert z okazji 170 rocznicy fotografii (koncert ten został powtórzony 29 listopada w Filharmonii w Kaliningradzie).
-14 grudnia koncert RYSY wykonali pianista Szabolcs Esztenyi oraz Bartek Pałyga i Ryszard Latecki. Inspiracją była fotografia tatrzańska Mariusza Wideryńskiego. Koncert ten zadedykowaliśmy, silnie związanemu z Tatrami, Mieczysławowi Karłowiczowi (w rocznicę jego śmierci). W przygotowaniu jest album fotografii z załączoną płytą – zapis tego koncertu.

Ryszard Latecki
Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej

 

RECENZJE

KOLARZOWSKI: Wyjątkowość za cmentarzem

 

więcej o partyturach…

 

Zrealizowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków M.St. Warszawy.
ZAiKS

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien