KONCERT NA TRĄBKĘ I DRUT

Stalowy drut rozpięty na długości kilkunastu co najmniej metrów, wzbudzany przy użyciu smyczka oraz metalowych przedmiotów jest niezwykłym instrumentem muzycznym. Przy użyciu rzymskich śrub można go nastroić, przy pomocy metalowego pręta skracać długość „struny” – zmieniać wysokość dźwięku. A dźwięk generowany przez takie druty (co najmniej trzy, różnie nastrojone) jest niezwykły, wręcz kosmiczny, niezwykle inspirujący do improwizacji. Szczególnie jeśli gra na tym „instrumencie” znakomity wiolonczelista.
Drugi instrument, dopełniający spektrum muzyczne, to trąbka. Jednak mój sposób gry na trąbce jest zupełnie nieklasyczny. Generuję z niej bardzo szerokie spektrum dźwięków, bardzo cichych i czasem głośnych, bardzo wysokich i bardzo niskich, alikwoty, płynne glissanda; gram też na trąbce smyczkiem. Jednak, co bardzo ważne, są to jedynie środki do tworzenia muzyki. Podobnie jak dźwięk drutów.
Bardzo istotny jest też aspekt wizualny tego koncertu. Otóż odbywa się on w ciemności, oświetlone są jedynie druty; i to w taki sposób że wyglądają one jak promienie światła. Ich drgania, fale po nich przebiegające są dosłowną wizualizacją dźwięku (jak wiadomo muzyka to „tylko”rozedrgane powietrze).

Ryszard Latecki

Premiera Koncertu na Trąbkę i Drut miała miejsce w czerwcu 2004 na ASP w Warszawie. Drugie wykonanie odbyło się w ramach festiwalu Audio Art. 2004 (Warszawa CSW, Zamek Ujazdowski). Wykonawcy:
Bart Pałyga – drut
Ryszard Latecki – trąbka

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien